Featured

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାଣନ୍ତିକି? ୨୦୦୭ ଅଖିମୁଠୀ ଅନୂକୂଳ ଜମିରେ ଏବେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍!


ରଘୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିପୋର୍ଟ

କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଖିରେ ନିଦ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟରେ କୃଷିର ଆଶାତୀତ ସଫଳତା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୁଇଦୁଇ ଥର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜ୍ଜନ କରି ସାରିଲେଣି । ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଏକ ସଫଳତାକୁ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବା ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ । ଓଡିଶାର ଜଣେ ସଚେତନ ନାଗରୀକ କାରଣରୁ ଆମେ ବ୍ୟକ୍ତଗତ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଗର୍ବର ସହ ଏହି ଉଦାହରଣ ଥୋଇବାରେ ଦ୍ୱିଧା ଅନୁଭବ କରିବୁ ନାହିଁ । ହେଲେ ଆପଣା ରାଜ୍ୟରେ ନିଜ ଆଖି ଦେଖିଥିବା ଘଟଣା ଯଦି ମାତ୍ର କେଇଟା ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭିନ୍ନଋପ ନେଲା ତାହେଲେ ତାହା ସିଧା କହିବାରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ ।
ଆମେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଅଖିମୁଠୀ ଅନୂକୂଳ କଥା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରୁ ବ୍ଲକ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ଭାବେ ଅଖିମୁଠୀ ଅନୂକୂଳ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରାଯାଇ ଏପରି ଏକ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାରେ ଆମର ଆପତ୍ତି ନାହିଁ କି ସେଥିପ୍ରତି ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିବାକୁ ସାହସ ମଧ୍ୟ କରାୁନାହୁଁ । କିନ୍ତୁ କଥା ହେଉଛି ଯେଉଁ ଚାଷ ଜମିରେ ଏହି ପବିତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ସେ ଜମିର ପରବର୍ତ୍ତି ଅବସ୍ଥା କଣ ତାହା ମଧ୍ୟ ସରକାର ହିସାବ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଥରେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କି ମୁଣ୍ଡରେ ପଗଡି ବାନ୍ଧି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଧ୍ବନୀରେ ଯେନତେନ ପ୍ରକାରେଣ ହଳଲଙ୍ଗଳ ଧରି ବିଲରେ ବୀହନ ପକାଇ ଏହି ଦିବସକୁ ନାମକୁ ମାତ୍ର ପାଳନ କଲେ କଥା ଶେଷ ହେଲା ନାହିଁ । ବରଂ ଏହି ଧାରାକୁ ସୁଦୁର ପ୍ରସାରୀ କରି ଚାଷୀକୁ ଚାଷପ୍ରତି ଅଧ୍ଚଳ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ।

କଥା ହେଉଛି ୨୦୦୭ ମସିହା ଅପ୍ରେଲ ୨୦ ତାରିଖ ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିବସରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ବାରଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗନରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଖଣ୍ଡାଗର ମୌଜାରେ ତତ୍କାଳୀନ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଅଖିମୁଠୀ ଦିବସରେ ଯୋଗଦେଇ ଅଖିମୁଠୀ ଅନୁକୂଳ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ସ୍ତରରେ ବେଶ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କାଇଥିଲା । ତତ୍କାଳୀନ କୃଷି ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ହାୱା ସିଂ ଜହରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛପା ଯାଇଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ର ବଣ୍ଟାଯାଇ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ କେହି କେବେବି ବୋଧହୁଏ ହିସାବ ରଖି ନାହାନ୍ତି ଏବେ ସେହି ଜମିରେ କଣ ହେଉଛି । ସେଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୁଣା ଯାଇଥିବା ବୀହନର ଧାନ ନିଜ ଖଳାକୁ କାଟି ନେଇଥିବା ଚଷା ପୁଅର ସେ ଜମି ଏବେ କି ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସେହି ଜମି ଉପରେ ଏବେ ଠିଆ ହୋଇଛି ବହୁତଳ ପ୍ରାସାଦ (ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍) । ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ରାତାରାତି ତିଆରି ହୋଇଯାଇନାହିଁ । ବିଗତ ପ୍ରାୟ ୫ବର୍ଷ ହେବ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଖାଲି ଏହି ବିଲଟି ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ବିଲ ଗୁଡିକର କିସମ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବଦଳି ଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହି ଚାଷ ଜମି ଗୁଡିକ ଏବେ ଘରବରୀ କିସମରେ ପରିବତ୍ତିତ ହୋଇ ବହୁତଳ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଅଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତୀ ହେଉ ସେଥିରେ ଆମେ ବାଧକ ସାଜିବା ଆଦୌ ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ , ହେଲେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯେଉଁ ବିଲରେ ଦିନେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଖିମୁଠୀ ଅନୂକୂଳ କରିଥିଲେ ମାତ୍ର କେଇଟା ବର୍ଷ ଭିତରେ ସେହି ଜମିରେ କେଉଁଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା ଓ ଗରୀବ ଚାଷୀଟି କେଉଁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲା ତାହା ତଦନ୍ତ ସାପେକ୍ଷ ପରି ମନେହୁଏ ।ଏହି ଗୋଟିଏ ଘଟଣାରୁ ବାରିହୋଇ ପଡୁଛି ଓଡିଶାୋ ଜଣେ ଚାଷୀର ପ୍ରକୃତ ପରିସ୍ଥିତ କଣ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + six =

Most Popular

To Top